Tanzanija

Tanzanija

Sve što zamišljate kao najveću avanturu u svom životu, doživećete na jednom putovanju. Nepregledna prostranstva afričkih savana sa svojim stanovnicima lavovima, zebrama, gazelama i nilskim konjima, potpuno slobodnim u svom prirodnom stanistu - Mama Afrika u svom izvornom obliku.  

Od gledanja razigranih životinja, do velikih i opasnih predatora, koji žive samo u skladu sa prirodom poštujući samo lanac ishrane, do pentranja po vulkanskom krateru Ngorongoro, ili do posete africkom plemenu Čaga i ispijanja kafe sa njima. Tanzanija ce svakako podmiriti sva vaša čula i pružiti vam osećaj da ste deo prirode, afričkog i našeg nasmejanog plemena. Budite i vi na kratko Beli Masaji, uskočite u njihovu tradicionalnu garderobu, stavite sve te divne ukrase na telo, grickajte baobab bombone i krenite u pravu pravcatu nomadsku avanturu. Saznajte kako izgleda život u podnožju Kilimandžara, kraljice svih afričkih planina.  

Upoznajte se sa svakodnevnim životom  druge strane planete dok budete obilazili Arušu, Moši i Dar es Salam. A za kraj ostavljamo najlepšu poslasticu – Zanzibar. Ostrvo se nalazi u Indijskom okeanu na 20-50 kilometara od tanzanijskog kopna. Poznato je u svetu po začinima, neverovatnim dugim plažama sa belim peskom, dugom tradicijom i hakuna matata načinom života.

Polasci

Putovanja

Individualna putovanja

Video

Korisne informacije

Ovde ćete naći korisne informacije o destinaciji, kao i neke savete za ovo putovanje.

Tanzanija

1. OPŠTI PODACI:

Tanzanija

Glavni grad: Dodoma

Površina: 945.087 km²

Broj stanovnika: 36.481.000 (2005)

Stanovništvo: 99% narodi afričkog porekla iz preko 130 plemena

Jezik: swahili i engleski

Veroispovest: 30-40% hrišćani, 30-40% muslimani, ostatak pripadnici tradicionalnih religija.

Lokalno vreme: UTC + 3

Osnivanje: 26. april 1964.

Nezavisnost: Tanganjika 1961, Zanzibar 1963.

Valuta: tanzanijski šiling

*Zanzibar

Najveći grad: Stone Town

Broj stanovnika: oko 800.000

Veroispovest: 99%  muslimanskog stanovništva

 

2. VIZE:

Za ulazak na teritoriju Tanzanije (kojoj i ostrvo Zanzibar pripada) državljanima Republike Srbije su potrebne vize. Viza se dobija prilikom ulaska u zemlju (na aerodromu), i košta 50 dolara. Nije potrebno podnositi dokumentaciju, već samo popuniti formular i poneti fotografiju na beloj pozadini dimenzija 3,5 x 4,5. Što se fotografija tiče, nekada ih traže prilikom dobijanja vize, nekada ne, ali je bolje imati ih kod sebe za svaki slučaj. Viza se izdaje sa rokom važenja od 3 meseca. Kada se prelazi na Zanzibar (u turi Tanzanija i Zanzibar), u luci se prolazi pasoška kontrola i dobija viza za Zanzibar, bez doplate. Sve navedeno važi za državljane Republike Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Makedonije, Crne Gore, ali je neophodno proveriti vizni režim za Tanzaniju u matičnoj ambasadi.

Na teritoriji Tanzanije ne postoji ambasada Republike Srbije, već je odgovorna ambasada u Adis Abebi (Etiopija). Takođe ni Hrvatska, Bosna i Hercegovina, Crna Gora, Makedonija, Slovenija, nemaju svoje ambasade.

Sa sobom ponesite i kopiju pasoša (za svaki slučaj)

Može se dogoditi da Vam umesto plaćanja novčanicama, zatraže da vizu platite karticom (ovo se češće dešava ako putujete direktno na Zanzibar).

 

3. VREMENSKA ZONA je GMT +3, odnosno tokom zimskog računanja vremena razlika između Srbije i Tanzanije je 2h, a tokom letnjeg računanja je 1h, jer Tanzanija ne prelazi na letnje računanje vremena.

 

4. ZDRAVSTVENA SITUACIJA:

Voda nije za piće, koristi se isključivo flaširana i izbegava se led. Flaširana voda se koristi i za pranje zuba.

Nijedna vakcina nije neophodna za ulazak u Tanzaniju.

Što se tiče lekova protiv malarije, nije neophodno uzimati, već se o vome konsultujte sa Vašim lekarom. Važno je da zante da lekovi ne štite 100% od malarije i mogu imati neželjena dejstva.

Od lekova sa sobom poneti lekove za redovnu terapiju ako je imate, probiotik, lekove za snižavanje temperature, protiv bolova, odnosno lekove koje generalno nosite sa sobom na putovanje. Ponesite obavezno i kremu za sunčanje i Autan.

Preporuka je da imate zdravstveno osiguranje. Zdravstveno osiguranje možete uzeti u agenciji do 5 dana pred put. Za cenu osiguranja pozovite agenciju.

 

5. BEZBEDNOST:

Tanzanija i Zanzibar su bezbedne destinacije, ali ukoliko se pridržavate određenih pravila. Zanzibar je bezbedno ostrvo u toku dana, naročito na lokacijama koje su turistički aktivne. Noću je preporučljivo kretati se u grupi. Lokalci su izuzetno prijateljski nastrojeni prema turistima i vole da se druže i upoznaju nove ljude. Šta više, većina lokalaca je spremna da Vam sama pomogne oko bilo čega, ne tražeći zauzvrat ništa.  Pažnju treba obratiti na ulične prodavce koji često mogu da budu naporni u želji da prodaju suvenire. U stanju su da neumorno prate turiste, što može nekome da bude neprijatno. Na Zanzibaru postoji Masai manjina, koja uglavnom drži do sebe i rade kao obezbeđenje pri hotelima i suvenirnicama. Pojedini lokalci su shvatili da je turistima interesantno ako se oblače kao Masai ratnici, i često pokušavaju da prodaju ilegalne supstance. Svako korišćenje opojnih supstanci je zakonski zabranjeno i treba izbegavati bilo kakve ponude. Vodite računa kad fotografišete, jer ukoliko želite da uslikate nekoga, morate obavezno pitati.

Ne preporučuje se da sami obilazite Dar es Salaam.

*Počev od 01.06.2019. svi putnici koji putuju u Tanzaniju ne smeju sa sobom imati bilo kakve plastične kese, jer se od ovog datuma primenjuju velike novčane kazne za kršenje ovog pravila. Korišćenje, proizvodnja ili unošenje plastičnih kesa je ilegalno. Savetuje se da svi posetioci izbegavaju pakovanje u bilo kakve plastične kese, kako u čekiranom, tako i u ručnom prtljagu. Proizvode koji su kupljeni na aerodromu i zapakovani u plastične kese, moraju se ukloniti pre ulaska u avion. Takođe, sve "zip kesice" koje putnici koriste za pakovanje tečnosti, ne smeju se uneti u Tanzaniju, i ukoliko su ih putnici koristili tokom letenja, moraju ostati u avionu. Molimo sve putnike da izbegavaju pakovanje ili nošenje bilo koje vrste plastičnih kesa na ovu destinaciju.

 

6. KLIMA

Klima u Tanzaniji i na Zanzibaru odlikuje se relativno visokim temperaturama (prosečna maksimalna dnevna je 28-33C, noćna oko 15-20C), vlažnost vazduha je visoka, a sunce je izuzetno jako jer se radi o područjima oko ekvatora. Temperatura može i pasti, tako da sa sobom obavezno ponestite odeću dugih rukava i nogavica.

Ukoliko putujete u periodu od oktobra do decembra i u periodu od marta do maja možete da očekujete kratkotrajne pljuskove, te Vam savetujemo da poneste kabanicu i kišobran.  Ukoliko putujete u periodu od januara do marta i u periodu od maja do septembra, možete da očekujete suvu sezonu, ali nije na odmet da budete spremni i za iznenadnu kišu.

Plima i oseka na Zanzibaru– budite spremni da se naviknete na velike razlike između plime i oseke i to na celom ostrvu (pogotovo na jugu i istoku) i tokom cele godine. Na svakih 6 sati dolaziće do smenjivanja „low tide“ i „high tide“, pa treba znati da kada se povuče more, nažalost u to vreme nije moguće kupanje u njemu. Naravno, ovo vreme možete provesti u opuštanju u hotelu ili odlasku na nekiod izleta koji će Vam omogućiti da destinaciju upoznate i iz drugog, bližeg ugla.

 

7. HRANA:

Pijte isključivo flaširanu vodu i njom i perite zube, izbegavajte led a što se hrane tiče, možete jesti šta želite, samo kada jedete voće i povrće obavezno ih operite flaširanom vodom ili oljuštite. Hrana na Zanzibaru je bazirana na pirinču, začinima poput karija, muškatnog oraščića u kombinaciji sa mesom, ribom, hobotnicom i jastozima. Tradicionalna ishrana obuhvata piletinu, govedinu (u vidu roštilja ili gulaša), pirinač, povrće i voće, a na Zanzibaru i morske plodove i ribu. Ulična hrana se ne preporučuje (pre svega jer ovo nije područje sa tradicijom ulične hrane). Cene obroka na Zanzibaru mogu varirati, prosečna cena obroka u restoranu na Zanzibaru iznosi od 15-18$. Cene doručka su obično nešto jeftinije od ručka ili večere.

 

8. ODEĆA:

Od odeće je potrebna letnja, laganija garderoba, ali obavezno ponesite sa sobom nešto dugačkih rukava i nogavica pre svega zboga aviona ali i moguće je da temperatura opadne, pre svega noću i na Zanzibaru.

Dugi rukavi i nogavice preporučuju se i kao zaštita od komaraca.

Za izlet na Materuni vodopade ponesite udobnu obuću za treking kroz džunglu, kabanicu, pantalone, kupaći.

Za safari potrebna je odeća mirnih boja (izbegavajte tamne boje, crnu, tamno plavu, ali i fluorescentne boje), dugačkih nogavica i rukava jer temperatura može pasti i ispod 15C u nacionalnim parkovima, šešir, kačket, naočare za sunce i maramu kojom možete spreičiti udisanje prašine.

Na Zanzibaru Vam je potrebna letnja garderoba i odeća za plažu, ali i nešto duže (zbog komaraca, odlaska na izlete i u selo, i obilazak Stone Town gde se morate pristojno obući, posebno za vreme Ramazana, jer se radi o mestu gde je većinsko stanovništvo islamske veroispovesti). Za izlet u Jozani šumu poželjno je da imate zatvorenu obuću ili nešto straije zbog terena kojim se krećemo. Za izlet na Blue safari poželjno je da imate nešto u čemu možete da hodate kroz vodu (zbog oštrih korala, algi, ježeva).

 

9. NOVAC:

Valuta koja je u opticaju je Tanzanijski šiling TZS.

1eur = 2320 TZS, 1$ = 2180 TZS.

Preporuka je da sa sobom nosite dolare, ali isključivo štampane 2006. godine i mlađe.

Bankomati postoje ali nisu lako dostupni. Kartice ne možete koristiti uvek. O pojedinostima posavetujte se sa Vašom bankom i obavezno prijavite odlazak u inostranstvo, kako Vam kartice ne bi bile blokirane.

U nekim slučajevima možete plaćati i u dolarima, ali spremite sitniji novac i jedan dolar će Vam računati oko 2000 TZS.

Na pijacama, prodavnicama suvenira i kod uličnih prodavaca uvek se cenkajte, jer je to običaj.

Osim cenkanja običaj je skoro uvek i svima ostavljati bakšiš.

 

10. STRUJA, INTERNET I KOMUNIKACIJA:

Naše mreže u većini slučajeva rade na teritoriji Tanzanije, odnosno u većim gradovima. Na Zanzibaru postoji mogućnost da uopšte nećete imati mrežu.

Svi smeštaji imaju wi-fi.

Što se tiče električne energije, napon je isti kao kod nas, ali su Vam potrebi adapteri za utičnice. Ulaz je kao za Veliku Britaniju (tri pljosnata).

Adaptere na samoj destinaciji ne možete nabaviti.

 

11. SUVENIRI:

Za početak moramo napomenuti da je zabranjeno iznošenje školjki, korala i minerala i drugih predmeta iz prirode.

Od suvenira preporučujemo: čuvene slike tehnike Tingatinga, tradicionalnu odeću i materijale, predmete i skulpture od drveta, kafu sa Kilimandžara, tradicionalnu muziku, nakit, predmete vezane za Maasai kulturu, začine sa Zanzibara...

 

12. DRUGE NAPOMENE:

Na Zanzibaru vodite računa o ježevima, meduzama i kokosovim orasima.

Ukoliko želite da rentirate vozilo ili motor na Zanzibaru potrebna vam je međunarodna vozačka dozvola ali i dozvola koju morate izvaditi na Zanzibaru, u nadležnoj policijskoj stanici, ili u Stone Town ako želite da vozite po celom ostrvu.

Na turi Tanzanija i Zanzibar postoji celodnevna vožna od Mošija do Dar es Salaam, koja traje oko 10 sati (zavisno od gužve, može trajati i do 12 sati). Vozimo se lokalnim autobusima.