Indonezija

Indonezija

Ne propustite putovanje u Indoneziju - zemlju koja je dom oko 260.000 000 ljudi, preko 18.000 ostrva, 8 lokaliteta na UNESCO-voj listi Svetske baštine, zemlju koja je dom muslimanima, hindusima, katolicima, pravoslavcima, budistima, zemlju koja je bogata istorijom koju su vekovima ispisivali Indonežani, Holanđani, Indijci, Japanci, Maležani.

Ovo je zemlja u kojoj žive komodo zmajevi, u kojoj plemena žive životom kao pre par vekova, u kojoj pecaroši žive od ulovljene ribe, u kojoj većina stanovništva živi od uzgoja palmi, kakaa, kafe, čaja i pirinča. Indonezija je zemlja u kojoj rastu neobične vrste voća – starfruit, snake fruit, dragon fruit, passion fruit... Zemlja čiji su stanovnici naučili da žive bez straha od erupcije vulkana, cunamija, zemljotresa, jer veruju da ukoliko dođe do neke od takvih nepogoda, posle nje će doći i blagostanje – plodna zemlja koja će hraniti njih i njihove potomke. 

Stanovnici Balija levu ruku smatraju nečistom, ne jedu njom, ne pozdravljaju se i ne primaju stvari. Jedno od retkih mesta na planeti gde se još uvek ne grade putevi, gde u džunglama žive plemena ljudoždera i njihovih potomaka, gde se robnonovčana razmena svodi na trampu domaćih životinja.  

Od civilizovanog Balija i prelepih plaža i hramova do putovanja u neistraženu Papuu i Sulavesi, Nasmejano pleme Vas vodi na putovanja od kojih će Vam zastati dah. Indonezija  je jedna od najmnogoljudnijih zemalja na svetu i na njenom području postoji veliki broj različitih kultura i običaja koja ćemo zajedno istražiti kroz naše avanture u ovom delu Azije.

Polasci

Putovanja

Individualna putovanja

Video

Korisne informacije

Ovde ćete naći korisne informacije o destinaciji, kao i neke savete za ovo putovanje.

Indonezija

Indonezija

  • Glavni grad: Džakarta
  • Površina:1.904.569 km², od toga kopno 1.811.569 km²
  • Broj stanovnika: 260 miliona stanovnika (Bali oko 4 miliona stanovnika)
  • Stanovništvo: indonežanski narodi oko 80%, Malajci 3.7%, Kinezi 1.2%, ostali 15%
  • Jezik: indonežanski, engleski, malajski
  • Veroispovest:Islam 88%, Hrišćanstvo 8%, Hinduizam 2%, Budizam 1%, ostali 1% (Bali - Hinduizam 94%, Islam 5%)
  • Nezavisnost: 1950. godina
  • Valuta: Indonežanska rupija IDR – 1 EUR=16700 IDR
  • Kreditne kartice i bankomati: Bankomati postoje ali se ne može osloniti na njih. Kartice ne možete koristiti uvek. O pojedinostima posavetujte se sa Vašom bankom i obavezno prijavite odlazak u inostranstvo, kako Vam kartice ne bi bile blokirane.
  • Novac i trošak – Svejedno je da li ćete nositi evre ili dolare, svakako ćete novac menjati u lokalnu valutu (indonežanske rupije). Trenutni okvirni odnos lokalne valute je 1EUR=16 836IDR i 1USD=14 383IDR. Što se tiče platnih kartica, možete ih nositi za podizanje novca, ali savetujemo da najavite to svojoj banci, pošto često kartice imaju blokadu za podizanje van Evrope. Svakako je dobro da imate keš kod sebe i u većoj meri se oslonite na isti, pre nego na kartice. Putnici na ovoj turi potroše u proseku oko 50 eur po danu, ali to je svakako individualna stvar, pa tako ovu informaciju uzmite sa rezervom. Do skoro se plaćala izlazna taksa iz Indonezije – ukupno između 15 i 20eur. Iako smo dobili zvaničnu informaciju da je ona ukinuta, naš savet je da u povratku imate toliko novca kod sebe za svaki slučaj.
  • Vremenska zona: GMT +7 (Džogžakarta), GMT +8 (Bali)
  • Viza: Državljanima Republike Srbije viza za ulazak na teritoriju Indonezije nije potrebna.
  • Klima: Klima u Indoneziji odlikuje se relativno visokim temperaturama (prosečna najviša je 30-32C, najniža oko 22-25C), vlažnost vazduha je visoka, a sunce je izuzetno jako jer se radi o područjima oko ekvatora. Glavna sezona za posetu ovih područja je od juna do septembra, ali se u vidu mora imati da se kiša može javiti i u bilo koje doba godine jer se radi o ekvatorijalnim područjima.
  • Hrana i piće: Tradicionalna ishrana obuhvata pirinač, nudle, piletinu, govedinu (Džogdžakarta), svinjetinu (Bali) povrće i voće, morske plodove i ribu. Jela mogu biti izuzetno ljuta, tako da se savetuje da proverite pre porudžbine. Ulična hrana se preporučuje (pre svega jer je ovo područje sa tradicijom ulične hrane, možete probati i veliki broj internacionalnih kuhinja). Alkohol je poprilično skup. Takođe u većini restorana gde se hrani muslimansko stanovništvo nemojte ni pitati za alkohol. Probajte kopi luvak kafu ali i domaće alkoholno piće Arak, pivo Bintang. Voće perite flaširanom vodom ili oljuštite. Od jela obavezno probati nasi kampur, nasi goreng (na bazi pirinča), mie goreng (na bazi nudli), gado gado (salata sa barenim krompirom), rendang (govedina), babi guling (svinjetina). Običaj je ostaviti bakšiš. Konzumirajte isključivo flaširanu vodu.
  • Zdravlje: Za ulazak na teritoriju Indonezije, zakonski nije potrebno da primate vakcine, ali se svakako konsultujte sa svojim lekarom. Preporučuje se konzumiranje flaširane vode. Od lekova sa sobom poneti lekove za redovnu terapiju ako je imate, probiotik, lekove za snižavanje temperature, protiv bolova, odnosno lekove koje generalno nosite sa sobom na putovanje. Ponesite obavezno i kremu za sunčanje i Autan.
  • Vakcinacija i lekovi– Vakcinacija nije obavezna, ali je svakako najbolje konsultovati se sa lekarima – Institut za javno zdravje – Dr Milan Jovanović - Batut. Što se tiče lekova, mi uvek savetujemo da ponesete nešto za bolove, prehladu, protiv mučnine i probiotike. Savetujemo da ponesete i neko sredstvo protiv komaraca, ali ga svakako možete kupiti i tamo kad stignete.
  • Osiguranje: Zdravstveno osiguranje za Indoneziju nije obavezno, ali ga svakako preporučujemo. Možete ga uplatiti u bilo kojoj osiguravajućoj kući ili kod nas u agenciji – radimo UNIQA osiguranje i ono pokriva troškove do 15000eur gde važe uslovi osiguravajuće kuće.
  • Sigurnost, bezbednost i pravila ponašanja: Indonezija je bezbedna destinacija ali morate biti oprezni kada su u pitanju vaše lične stvari, posebno na ulicama, gde je više gužve ili u metrou. Posebno obratiti pažnju na stvari prilikom večernjeg šetanja po Džogdžakarti ili izlaska na Baliju. Izbegavajte bilo kakva opojna sredstava, svi opijati su zabranjeni i ilegalni, a za posedovanje ilegalnih supstanci određuje se smrtna kazna! Vodite računa kad fotografišete, jer ukoliko želite da ulikate nekoga, morate obavezno pitati. S obzirom da se radi o zemlji gde je većinsko stanovništvo muslimansko, vodite računa i poštujte pravila ponašanja i odevanja. Ispred hramova, džamija obavezno se izuvajte. Zabranjeno je da u prevoz i hotele unosite voće Durian i možete platiti kaznu! U svakodnevnom životu najviše se koristi desna ruka, jer se leva smatra nečistom. Ne okretati stopala ka drugim ljudima. Obavezno voditi računa o majmunima, može ih biti svuda, nisu agresivni ali vas i u igri mogu ogrebati. Takodje vole da kradu stvari od turista. Izbegavati kontakt očima sa majmunima.
  • Odeća: Od odeće je potrebna letnja, laganija garderoba, ali obavezno ponesite sa sobom nešto dugačkih rukava i nogavica pre svega zboga aviona ali i oblilaska grada i ulaska u džamije ili druga svetilišta. Ponesite i kišobran ili kabanicu ali i šešir, maramu ili kačket. Za posetu budističkim i hindu hramovima mora se ispoštovati kodeks oblačenja: pokrivena ramena, dekolte i kolena. Preporuka je da sa sobom ponesete maramu ili da na samoj destinaciji kupite sarong (tradicionalni komad odeće) koji ćete vezivati oko struka prilikom ulaska u hramove.
  • Pakovanje i prtljag – Preporučujemo da ponesete što manje stvari. Ponesite letnju garderobu. Prtljag je ograničen  na interkontinentalnom letu 30kg čekirani i 7kg ručni. U smeštaju ćete dobiti peškire, ali možete poneti svoj peškir za plažu i eventualno jedan manji za ličnu upotrebu. U Indoneziji je uglavnom jako toplo, ali za svaki slučaj ponesite i nešto dugih rukava i nogavica za uveče jer ponekad zahladni. Savetujemo da ponesete kišobran ili kabanicu jer su mogući kratkotrajni pljuskovi u toku dana. Ponesite udobnu i laganu odeću i obuću, papuče za plažu, kupaći kostimi, šešir, kačket ili neku maramu, kako ne biste izgoreli na suncu. Kada se obilaze hramovi potrebno je da imate pokrivena ramena i kolena pa savetujemo da ponesete maramu koju možete da ogrnete kada ulazite u hramove.
  • Komunikacija: Naše mreže rade na teritoriji Singapura. Skoro svi smeštaji, restorani ili kafići imaju wi-fi. Na putu će vam internet gotovo svuda biti dostupan. U hotelu je signal slabiji u sobama, ali je dostupan na recepciji hotela. Mobilni telefoni svih mreža za sad su funkscionisali, a takođe možete kupiti i njihovu lokalnu sim karticu ili karticu za govornice.
  • Struja: Što se tiče električne energije, napon je isti kao kod nas, i nisu Vam potrebi adapteri za utičnice. Ukoliko imate, možete za svaki slučaj poneti adapter za ulaz kao za Veliku Britaniju, sa tri pljosnata izlaza.
  • Iznajmljivanje vozila: Ukoliko želite da rentirate vozilo ili motor potrebna vam je međunarodna vozačka dozvola. Ukoliko se odlučite morate biti izuzetno oprezni jer je stanje u saobraćaju poprilično haotično. Druga opcija je iznajmljivanje auta i vozača.
  • Suveniri:Od suvenira preporučujemo tradicionalnu odeću i materijale, batik, kopi luvak kafu, Garam slatke cigare sa karanfilićem, začine, čajeve, statuice hindu božanstava... Zabranjeno je iznositi školjke, korale i druge predmete iz prirode.