Jordan

Jordan

Neobično putovanje u kraljevinu na Bliskom Istoku


Pođite sa nama avionomJordan, zemlju sa najneverovatnijim čudom antičkog sveta, gradom u kamenu Petrom, koja je na bucket listi za posetu svakog svetskog putnika.      

Prvo mesto za posetiti je glavni grad Jordana, magični Aman. Za ovaj grad kažu da je najliberalniji grad u arapskom svetu, sa pristupačnim cenamauskusnom hranom i prijatnim vremenom i u januaru. Putovanje u Jordan je putovanje u jedinu zemlju na bliskoistočnom području koja nema naftu!    

Vodimo vas na izlet u veliki broj biblijskih mesta koja se ovde nalaze, među kojima je i izlet u poznate gradove Sodomu i Gomoru. Čeka vas planina Nebo i neverovatan pogled na dolinu i Mrtvo more, a po predanju Mojsije se baš tu popeo da bi video Obećanu Zemlju

Doživite Mrtvo more i kupanje u jezeru u kom je koncentracija soli u vodi najviša na svetu, a upravo zbog slaniteta ovde je nemoguće potonuti! Oduševiće vas gradić Wadi Musa, poznat kao „Mojsijeva dolina“, kao i čuvena Petra, jedno od najneobičnijih mesta na svetu. Ne propušta se ni nestvarna Wadi Rum pustinja, koju zovu „Dolina Meseca“.

Polasci

Putovanja

Individualna putovanja

Video

Pitanja, odgovori i iskustva

Dok mediji često prikazuju napetost na celom Bliskom Istoku, znajte da je Jordan veoma sigurna zemlja. Poznatiji je još i kao oaza mira na Bliskom Istoku. Prema izveštaju Svetskog ekonomskog foruma, čak je sigurnije od Nemačke ili Velike Britanije. Možete primetiti snažno sigurnosno prisustvo i detektore metala u hotelima i javnim zgradama, turističku policiju na većim lokacijama i vojne kontrolne punktove oko graničnih zona. Kao rezultat toga, putnici mogu pouzdano istraživati zemlju. Jedina stvar koja može zasmetati je nedostatak cena u prodavnicama, pa kako vas trgovac proceni, takvu cenu ćete i dobiti. 


Viza za državljane Republike Srbije za ulazak u Jordan pribavlja se prilikom sletanja na aerodrom u Amanu i košta 40 Jod (oko 56$). Ponesite obavezno i dve fotografije, ne starije od 6 meseci, na beloj pozadini, dimenzija 3.5  x 4.5 cm. Ukoliko se odlučite da vizu radite preko naše agencije onda je ona besplatna. 


Zain je mobilni operater na Bliskom Istoku. SIM kartice možete kupiti u njihovoj radnji, ali ne postoji mogućnost kupovine na aerodromu, ili u prodavnici kao u nekim državama. Dok su cene sim kartica visoke, WiFi je lako dostupan. 


Najviše na garderobu, odnosno da obevezno budete pokriveni za vreme izleta, što se pre svega odnosi na duge nogavice.


Svedeno oblačenje žena je poželjno u Jordanu zbog poštovanja prema njihovoj kulturi i prilikom obilaska religijskih objekata na planini Nebo.


Alkohol je veoma skup zbog preovlađujućeg islama. Najjeftiniji je u Akabi kao posebnoj zoni. U Vadi Musi popularna je noćna poseta Petri i Cave Bar koji se nalazi pored ulaza u sam lokalitet. 
U Amanu klubovi i barovi su često u okviru hotela. 


Ceo stari grad u Amanu je veliki bazar idealan za kupovinu rukotvorina. 

Možete kupiti maramu jordanku. Kod nas je poznatija marama palestinka, britanski izum osmišljen da napravi razliku između ionako srodnih naroda Palestine i Jordana. Jordanska marama je crveno-bela, dok je palestinska crno-bela.

Magnete mozete najpovoljnije kupiti u Petri, a damama se posebno preporučuje kozmetika za kožu sa Mrtvog mora.


Najbolje vreme za obilazak lokaliteta je od marta do maja. Sneg u Amanu može padati u januaru i februaru. Ako ste se odlučili za ronjenje u Akabi, najbolje vreme je od septembra do ranog novembra. Posetu Jordanu generalno preporučujemo tokom cele godine.


Jordan izlazi na more samo kod Akabe. U centru grada je plaža koju možete posetiti, ali najzanimljivija je duga plaža na putu ka granici sa Saudijskom Arabijom. Pod vodom su tenk, avion, olupine brodova i korali koji snorkeling čine posebno zanimljivim.


Potrošnja je individualna i zavisi naravno od vaših potreba i planova za shoping. Prosečne cene hrane u restoranima su u opsegu od 7 do 15 eura. Za putovanje od 10 dana u Jordan preporučujemo da ponesete 400 eura. 


Arapska hrana je izuzetna. Od jela se izdvajaju:

Humus - najpoznatije jelo sa Levanta. Reč je o namazu, umaku ili pasti koja se pravi od leblebija i tahinija. Obično se jede uz hleb, a pored vrhunskog ukusa, ističe se po ogromnoj hranljivoj vrednosti.

Šavarma - Pravi se od mesa isečenog na tanke kriške i ređanog u oblik kupe. Originalno se u njenom spremanju koristi jagnjeće ili ovčije meso, dok se danas sve više koriste piletina, ćuretina, govedina i teletina.

Manakiš - poznat i kao manakeš ili manaješ, takođe je popularno levantsko jelo. Prvenstveno se sastoji od testa nadevenog majčinom dušicom, sirom ili mlevenim mesom. Može se presavijati ili rezati poput italijanske pice, i služiti za doručak ili ručak.

Falafel – Pržene loptice od leblebija, koje se mogu služiti u restoranima, ili kao brza hrana. Može biti i punjen, poput pite, pa se tada dodaju razne salate i humus. Pored toga, falafel se može poslužiti i uz salatu ili neki veći obrok.  

Mutabal - umak ili namaz od patlidžana sličan kao baba ganuš, ali po mnogima boljeg ukusa. Pored oguljenog, pečenog patlidžana stavlja se beli luk, jogurt, tahini i sok od limuna.

Mansaf - tradicionalno jelo pravljeno od jagnjetine. Jagnjetina se kuva u ferementisanom jogurtu, nakon čega se služi sa pirinčem ili žitaricama.

Zarb - predstavlja beduinski način spremanja mesa, pirinča i piletine. Jelo se sastoji od jagnjećeg ili pilećeg mesa, ponekad začina i povrća, a priprema se tako što se lonac sa jelom stavi na vreo ugalj, i potom zakopa u pesak.

Knafe - tradicionalno istočnjačko jelo pravljeno od testa. Ovo testo se potapa u saldak sirup, koji se potom nadograđuje sa sirom i drugim sastojcima poput oraha. 


  1. Svaka lokacija u pustinji Wadi Rum je magična i čini se da je svaka fotografija dobro kadrirana.
  2. Prolaz Sik ka Trezoru u Petri
  3. Ćilim na steni preko puta Trezora u Petri
  4. Tenk ispod vode u Akapskom zalivu ili plutanje u Mrtvom moru. 
  5. Kafić sa pogledom na Manastir u Petri

Korisne informacije

Ovde ćete naći korisne informacije o destinaciji, kao i neke savete za ovo putovanje.

Jordan

OPŠTE INFORMACIJE


 

Jordan je zemlja neverovatne i burne istorije i potpuno otvorenih i prijatnih ljudi.Nalazi se u Aziji, na Bliskom Istoku i  graniči sa Sirijom, Irakom, Saudijskom Arabijom i Izraelom. Pustinje, reke, planine pružaju se duž čitave zemlje, a u samom središtu nalazi se i gradu u kamenu – Petra, lokalitet zaštićen od strane UNESCO-a. Na teritoriji ove zemlje nalazi se i najslanije jezero na svetu – Mrtvo more. Turizam je jedan od najvažnijih sektora u ekonomiji ove zemlje gde možete videti neke od najinteresantnijih turističkih atrakcija na svetu, a Jordan nudi i medicinski i obrazovni turizam, ronjenje u Akapskom zalivu, planinranje, turizam zasnovan na popularnoj kulturi lokalnih nomada, obilaske pustinje Wadi Rum pod zaštitom UNESCO-a i spavanje pod zvezdama.

Površina: 89.342km²

Broj stanovnika: 9,5 miliona stanovnika

Glavni grad: Aman, 4 miliona stanovnika

Zvanični jezik: arapski

Državno uređenje: Hašemitska Kraljevina Jordan, nezavisnot od od Društva Naroda stekla 1946. godina

Vremenska zona: UTC +2, UTC +3

 

USLOVI ULASKA U JORDAN

Državljani Republike Srbije mogu da putuju u Jordan bez vakcinacije i PCR testa. Potrebno je samo  popuniti Health deklaraciju

VIZE

Viza za državljane Republike Srbije za ulazak u Jordan pribavlja se prilikom sletanja na aerodrom u Amanu i besplatna je. Ponesite obavezno i dve fotografije, ne starije od 6 meseci, na beloj pozadini, dimenzija 3.5 x 4.5 cm.

VAKCINACIJA

Za ulazak na teritoriju Jordana, zakonski nije potrebno da primate vakcine, ali se svakako konsultujte sa svojim lekarom.

 

KLIMA

Klima u Jordanu je tipična pustinjska, u većem delu zemlje, sa visokim dnevnim temperaturama i niskim noćnim. Temperature u toku dana se kreću između 20 i 32˚C, dok noću mogu da padnu na 10-ak stepeni, tako da imajte to u vidu prilikom pakovanja i obavezno ponesite duks i duže nogavice za veče. Tokom leta dnevne temperature rastu i do 38°C. Klima u Jordanu je suva i vruća, jer je zemlja uglavnom pustinjska. Međutim, zapadni deo zemlje prima veće količine padavina tokom kišne sezone od novembra do aprila gde je zastupljena suptropska mediteranska klima koja se odlikuje toplim i vrelim letima i blagim i hladnim zimama. Prosečna tempertura u Amanu je 7,2°C u januaru i 25,4°C u julu. Padavine su retke i uglavno se javljaju na severu zemlje, a prosečna godišnja količina padavina je 465 mm. Na jugu leti nema kiše, dok se zimi može javiti na kratko u vidu pljuska. Temperature vode u Mrtvom moru leti dostižu do 28°C i nikada se ne spuštaju ispod 20°C. Na severu zemlje prosečne temperature leti su 34°C, u centralnim delovima zemlje 36°C, a kako se krećete ka Crvenom moru i regiji Akaba one rastu i do 40°C. U pustinji Wadi Rum dnevne temperature rastu do 45°C, dok noću mogu pasti na čak 5°C.

 

NAJBOLJE VREME ZA POSETU JORDANU

Visoka sezona( proleće i jesen) : 1)mart-maj i 2) septembar-oktobar

Ovaj period je najbolji za posetu Jordanu jer je povoljan za obilaske plaža,ali i za  izlete jer nije mnogo vruće kao leti. Prosečne temperature vazduha su oko 24° C, vode 22 ° C. Možete biti celi dan na plaži bez straha da ćete izgoreti, ali opet savetujemo nošenje kreme za sunčanje sa visokom UV faktorom. Tokom proleća i jeseni karakteristična je nagla promena temperature tokom dana i noći, dakle, ukupno za sat vremena temperatura vazduha može pasti za 10 stepeni. Vreme je idealno za duge izlete i obilaske Petre, Wadi Ruma i Mrtvog mora, a takođe je pogodno za vodene sportove,kupanje na plažama jer nema gužve kao i  posećivanje noćnih klubova u Amanu i Akabi. Cene hotela su najviše u ovom periodu, dok u drugim delovima godine gosti mogu da pregovaraju oko popusta na cenu smeštaja.

 

Niska sezona (zima i leto) : 1.decembar-mart i 2.jun-avgust

 

U ovom periodu turisti dolaze na lečenje u Mrtvo more ili u banje na obali Crvenog mora gde se možete kupati, pa čak i sunčati u ovom period.

Prosečna dnevna temperatura vazduha tokom dana zimi je 13 ° C na severu, 18 ° C na jugu, dok se noću spušta do 6 ° C. U pustinji, temperature noću mogu pasti i do -17 ° C. U tom periodu klima ima dosta hladnih i oblačnih dana, kiše, pa čak i snega, susnežice i grada. Ukoliko putujete od oktobra do marta, obavezno pripremite vodootpornu jaknu i višeslojnu odeću i pratite vremenske prilike neposredno pre puta i tokom boravka u Jordanu. Poplave su izuzetno opasne, pa je poznato da se biser turističke ponude Petra zatvara tokom vremenskih nepogoda.

Leti, na temperaturi od +35 C, Evropljanima je posebno teško. U pustinji termometar pokazuje + 50 ° C tokom dana i oko 7 °C noću, tako da ovo nije baš povoljan period godine za obilazak Jordana jer su velike vrućine i gotovo je nepodnošljivo biti ceo dan u obilascima na pustinjskom suncu.

Ronilačka sezona

MAJ-OKTOBAR

Ronjenje je moguće samo u Crvenom moru, bogatom koraljnih grebena, živahna fauna i flora. Mrtvo more potpuno je lišeno vegetacije i stanovnika, nemoguće je roniti i plivati u njemu jer sadrži veliku količinu  soli, koja gura osobu na površinu. U Akabi se nalaze najbolja ronilačka mesta u zemlji, koja organizuju obuku i dovode ih na mesta gde se mogu videti i stari potopljeni brodovi. Ronjenje je moguće u bilo koje doba godine, ali maksimalna vidljivost pod vodom do 40 m javlja se samo u sezoni koja traja od maja do oktobra.

 

NOVAC

Zvanična valuta je jordanski dinar (JOD). Odnos je za 1€ =0.88 JOD; 1$= 0.71 JOD. Za potrošnju u Jordanu morate uvek sa sobom imati lokalnu valutu. Bankomati postoje, ali se ne može osloniti na njih. Kartice ne možete koristiti uvek i preporučuje se gotovinsko plaćanje. O pojedinostima posavetujte se sa Vašom bankom i obavezno prijavite odlazak u inostranstvo, kako Vam kartice ne bi bile blokirane.

 

HRANA I PIĆE

Tradicionalna ishrana obuhvata piletinu, jagnjetinu na više načina, hleb, salate, i jela koja su karakteriistična za Bliski Istok, primera radi jela slična falafelu, humusu. Tu su i slatkiši sa slatkim sirom, baklave... Obavezno probajte čaj i kafu. Alkohol je poprilično skup. Takođe u većini restorana gde se hrani muslimansko stanovništvo alkohola obično nema u ponudi. Voće perite flaširanom vodom ili oljuštite. Cene hrane su pristupačne, što nije slučaj sa alkoholnim pićima.

ZDRAVSTVENA SITUACIJA

Zdravstvena zaštita je dobra. Pored državnih bolnica, prisutan je i veliki broj privatnih ordinacija i klinika. Cene zdravstvenih usluga su skuplje nego kod nas, te stoga savetujemo posedovanje međunarodnog zdravstvenog osiguranja. Obavezno je konzumiranje flaširane vode za piće, dok što se hrane tiče nema posebnih ograničenja, sem da je voće i povrće neophodno dobro oprati flaširanom vodom. Od lekova sa sobom poneti lekove za redovnu terapiju ako je imate, probiotik, lekove za snižavanje temperature, protiv bolova, odnosno lekove koje generalno nosite sa sobom na putovanje. Neophodno je da sa sobom ponesete i kremu za sučanje.


 

OSIGURANJE

 U situaciji zbog COVID-19 neophodno je da imate zdravstveno osiguranje. Možete ga uzeti u bilo kojoj osiguravajućoj kući ili kod nas u agenciji do 5 dana pred put - UNIQA osiguranje, za cenu/osiguranu sumu/broj dana, pozovite agenciju.


 

BEZBEDNOST

Gradovi i mesta koja obilazimo na turi su relativno bezbedna, ali svakako savetujemo da budete oprezni i pažljivi kada su u pitanju vaše lične stvari (kao i u bilo kom evropskom ili nekom drugom gradu). Nemojte ići sami da šetate i istražujete, a u večernjim i noćnim satima savetujemo da se ne odvajate od grupe. Nemojte ići u severne delove Jordana, pogranične delove prema Siriji i Izraelu. U svakom slučaju izbegavajte teme vezane za političku situaciju na pomenutom regionu, posebno razgovore o Izraelu.Vodite računa kad fotografišete, jer ukoliko želite da ulikate nekoga, morate obavezno pitati. Bakšiš i cenkanje deo su tradicije i lokalci se mogu uvrediti ukoliko to ne praktikujete.


 

RELIGIJA

Zvanična religija je islam, odnosno sunitski islam, koji ispoveda oko 95% stanovništva, i koegzistira sa autohtonom hrišćanskom manjinom.


 

ODEĆA

Molimo Vas da obratite pažnju na način odevanja. Šorcevi i suknje iznad kolena, kao i gola ramena i topovi sa dubokim dekolteom su zabranjeni prilikom posete verskih objekata. Svedenije oblačenje koje važi za verske objekte važi i za svakodnevne šetnje. Dakle, birajte svedeniju garderobu, ali sa obzirom na to da se očekuju temperature između 20 i 30 stepeni, gde je subjektivni osećaj znatno veći gledajte da garderoba bude od laganijeg materijala. Obavezno ponesite i nešto dužih rukava i nogavica kada noću zahladni ali i za letove. Ponesite i udobniju obuću za istraživenje Petre kao i maramu (za pripadnice ženskog pola) koja će Vam biti od koristi prilikom šetanja po suncu ili prilikom posete verskih objekata. Muškarci se ne mogu kretati bez majice. Takodje ponesite naočare za sunce, šešire, kao i kreme sa zaštitinim UV faktorom. Neki restorani, posebno u Amanu, čak primenjuju sofisticirani dres-kod kao uslov za svoje goste. Imajte to na umu kada pakujete svoj kofer, ako planirate da provedete neko vreme u glavnom gradu Jordana.

INTERNET, KOMUNIKACIJA I STRUJA

Naše mreže rade na teritoriji Jordana. Skoro svi smeštaji, restorani ili kafići imaju wi-fi. Što se tiče električne energije, napon je isti kao kod nas, i nisu potrebi adapteri za utičnice.

SUVENIRI

Od suvenira preporučujemo tradicionalnu odeću i materijale, nakit, rukotvorine beduina, začine, čajeve, kafu, keramiku, proizvode sa Mrtvog mora, marame... Zabranjeno je iznositi školjke, korale i druge predmete iz prirode.